Piispa Arseni yhdistyksen johtoon

Lintulan luostarin ystävien uudeksi puheenjohtajaksi on valittu Joensuun piispa Arseni. Hän hoitaa tällä hetkellä myös Kuopion ja koko Karjalan metropoliitan tehtäviä.
Samalla päättyi rovasti Viktor Porokaran todella pitkä ja ansiokas työ yhdistyksen johdossa. Isä Viktor johti yhdistyksen toimintaa vuodesta 1993 lähtien eli täydet 25 vuotta.
Lintulan luostarin ystävät ry piti 24.2.2018 vuosikokouksen Lintulan Pyhän Kolminaisuuden luostarissa Heinäveden Palokissa. Kokouksessa käsiteltiin sääntömääräiset asiat ja tehtiin neljä henkilövalintaa.
Puheenjohtajaksi valittiin yhdistyksen johtokuntaan kuuluva Joensuun piispa Arseni. Erovuoroisista johtokunnan jäsenistä valittiin uudelleen igumenia Mikaela. Uudeksi johtokunnan jäseneksi valittiin Anne Hokkinen, joka valittiin järjestäytymiskokouksessa yhdistyksen sihteeriksi. Erovuorossa ollut varajäsen, diakoni Heikki Korhonen valittiin uudelleen. Yhdistystä pitkään ja tarmokkaasti johtanut rovasti Viktor Porokara jatkaa edelleen hallituksessa, samoin kuin yhdistyksen taloudenhoitajana jatkava Anja Lindström sekä Eija Korpivaara ja Jorma Kupari.
Vuosikokouksen päätyttyä igumenia Mikaela esitteli kokousväelle 20. helmikuuta julkistettua hanketta luostarin navetan muuntamisesta Serafim-taloksi.
Sisaristo käynnisti vuoden 2017 keväällä Lintulan luostarin ystävät ry:ltä ja ELY-keskukselta saamiensa avustusten turvin rakennuksen peruskorjauksen suunnittelun. Vuodenvaihteessa valmistuneen suunnitelman laati iisalmelainen insinööritoimisto Savolainen Oy. Suunnitelma herätti kokousväessä vilkasta keskustelua sen mahdollisuuksista ja uhista.