Suomussalmelainen Annareetta Kangas liittyi Lintulan Luostarin Ystävät yhdistykseen viime vuoden lokakuussa, kun Kajaanin Kristuksen kirkastumisen kirkossa toimitetun liturgian jälkeen seurakuntasalissa pidettiin kirkkokahvien yhteydessä Lintula-tapahtuma, jossa yhdistyksen puheenjohtaja, metropoliitta Arseni kertoi yhdistyksestä ja Lintulan Pyhän Kolminaisuuden luostarista igumenia Ksenia puolestaan luostarin nykypäivästä mainiten, että erityisesti kesäaikaan talkoolaiset ovat tervetulleita auttamaan luostariin.
Talkooviikko Lintulassa alkoi kiinnostaa Annareettaa, varsinkin kun perheen parikymppiset tyttäret kertoivat äidilleen omasta onnistuneesta työrupeamastaan Lintulassa. Varsin tuoreena yhdistyksen jäsenenä Annareetta saapui luostariin heinäkuun lopulla ja sai työtehtäväkseen yrttien keruun, joten viikon aikana tulivat niin vuohenputket kuin voikukanlehdet todella tutuiksi. Vastapainoa ulkotöille tarjosivat aamuin ja illoin kauniissa kirkossa toimitetut jumalanpalvelukset.
Annareetan talkooajalle osuivat hänen taivaallisen suojelijansa, Jumalanäidin äidin Annan kuolonuneen nukkumisen päivä ja pyhittäjämarttyyri Paraskevan muistopäivä, jolloin vuodesta 1999 alkaen on Lintulan luostarissa toimitettu ristisaatto Koskijärven rannalle rakennettuun ja Paraskevan muistolle omistettuun tsasounaan. Tuohon ristisaattoon valmistauduttiin kirkossa rovasti Markku Toivasen ja kanttori Tuuli Lukkalan johdolla. Annareetta sai kunniatehtävän toimia ikonin kantajana, ja tuo mieluisa tehtävä kruunasi koko talkooviikon.
Teksti ja kuvat Anne Hokkinen



