Lintulan luostarin ystävät vuosikokouksessa 

Ristinkumartamisen sunnuntain aattona, lauantaina 11. maaliskuuta, Lintulan Pyhän Kolminaisuuden luostariin ystäväyhdistyksen vuosikokoukseen saapuvia olivat vastaanottamassa puhtaan valkoiset hanget ja sisariston lämmin vieraanvaraisuus. 

Luostarin rippi-isä arkkimandriitta Andreaksen johdolla edenneessä kokouksessa voitiin todeta, että yhdistyksen toiminta on ollut ilahduttavan aktiivista, ja monipuolista toimintaa on luvassa kuluvallekin vuodelle. 

Toiselle kolmivuotiskaudelleen yhdistyksen hallitukseen valittiin yksimielisesti K.P. metropoliitta Arseni, joka jatkaa yhdistyksen puheenjohtajana, sekä rahaston- ja jäsenrekisterin hoitajana toiminut Anja Lindström. Uudeksi hallituksen jäseneksi valittiin Arja Friman Äkäslompolosta ja varajäseneksi Jari Pylvänäinen Porvoosta. Kokouksen päätteeksi igumenia Mikaela kiitti ystäväyhdistystä kaikesta luostarin hyväksi tehdystä työstä

Teksti: Anne Hokkinen