Lintula-tapahtuma Iisalmessa

Pyhittäjä Johannes Siinailaisen sunnuntaina 19. maaliskuuta seurakuntalaisia kokoontui Lintula-tapahtumaan pyhän Elian kirkon seurakuntasaliin Iisalmessa. Päivä alkoi liturgialla, jonka toimitti metropoliitta Arseni avustajinaan Pyhän Kolminaisuuden luostarin rippi-isä arkkimandriitta Andreas, rovasti Elias Huurinainen ja pastori Jelisei Rotko. Luostarista olivat tilaisuuteen tulleet nunna Ksenia ja kuuliaisuussisar Emilia. 

Lintulan Luostarin Ystävät ry:n puheenjohtaja metropoliitta Arseni kertoi tilaisuudessa yhdistyksen historiasta ja toiminnasta. Nunna Ksenia toi terveiset luostarista ja kertoi luostarin kuulumiset. 

Keittolounaan ja kahvien jälkeen oli mahdollisuus tehdä hankintoja myyntipöydästä ja ostaa arpoja. Arpaliput nosti alttariapulaisena toiminut Aleksi Ryynänen. Metropoliitta Arseni kirjasi ylös yhdentoista yhdistyksen jäseneksi liittyneen yhteystiedot jäsenlehden postitusta varten. Kaiken kruunasi vielä Evakkonaisten 1000 euron lahjoitus luostarille. Tilaisuuden järjestivät Iisalmen tiistaiseura yhdessä Evakkonaisten kanssa.